یکشنبه, 01 اسفند 1395

آخرین عناوین فرهنگی

فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی کاندیدای بهترین فیلم خارجی زبان اسکار شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) با جمعی از نخبگان و مدال آوران علمی دانشگاه صنعتی شریف دیدار کردند و در این دیدار، مدال‌های کسب شده از سوی نخبگان در مسابقات و المپیادهای کشوری و جهانی به رهبر معظم انقلاب اسلامی اهدا شد.

پوران فرخزاد نويسنده و پژوهشگر ايرانى و خواهر فروغ و فريدون فرخ زاد صبح امروز، نهم دى 95 در بيمارستان ايرانمهر تهران درگذشت.

هفتم دی ماه سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در سال 1358 است.

 
علی سبزمیدانی

خرمالو، انار یا هندوانه فرقی نمی‌کند همه یا یکی، کافیست سرخ باشد و سرخ سرخ به سرخی خورشید. چند روزی است که رنگ میوه فروشی‌ها سرخ‌تر شده، انگار هواداران خورشید و روشنایی پرچمشان بالاست! همه می‌خواهند روشنایی بر تاریکی پیروز شود و نتیجه را هم می‌دانند چون هر سال در همین روز سرانجام، روشنایی است که برنده میدان است. بزرگترها می‌گویند جنگ و پیکاری در راه نیست، بلکه چله آبستن است و زایشی در راه است، خورشید بی‌گمان زاده می‌شود و ما هر سال به پای چله می‌نشینیم تا سپیده دم فارغ شود، فارغ از سیاهی.

دهمین دوره جشنواره ادبی یار و با هدف ترویج و اعتلای اندیشه ها وارائه ی تصویری نو، پویا، روزآمد و کارآمد در جهت استفاده نسل‌های جوان و نوجوان انقلاب با هدف گیری روایت‌هایی شاعرانه و عارفانه از رهیافت های دینی و عرفانی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی حضرت امام خمینى آغاز به فعالیت کرده است.

"فروشنده" اصغر فرهادی به جمع فهرست اولیه نامزدهای اسکار فیلم غیرانگلیسی زبان راه یافت.

رییس‌ جمهوری، 16 آذر را روز مبارزه علیه استعمار و استبداد دانست و با بیان اینکه انقلاب اسلامی فخر ما است همان طور که به ایران عزیزمان افتخار می کنیم، تصریح کرد: دستاوردهای کشور نتیجه اجماع ملت و مسوولان و حمایت مقام معظم رهبری بوده و هست.

علی لاریجانی گفت:۱۶ آذر حادثه و مقطع تاریخی نبود بلکه شروعی بود که جریان دانشگاهی با بیداری سرنوشت کشور را رقم زد و با ازخودگذشتگی در مقابل استبداد و سلطه آمریکا ایستاد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اجرای برنامه های فرهنگی باید در اختیار مردم باشد، گفت: سیاست ها باید به سمت واگذاری مسائل فرهنگی به مردم حرکت کند.

امام خمینی هنگام حضور در نجف اشرف، در پاسخ به یک نامه آقای محمدرضا حکیمی توصیه های جالب توجه و مهمی را به جوانان مسلمان بیان می کنند که پس از گذشت 4 دهه، کماکان شایسته توجه و اهتمام است.

از میدان انقلاب که رد می‌شوی بویی به مشامت می‌رسد که بسی آزاردهنده است و راه نفست را می‌گیرد. بوی مشمئزکننده‌ای است. بوی سوختگی نیست، بوی جگرکی‌ها و کله پزها هم نیست. به بوی زباله‌های تلنبار شده در جلوی مغازها و جوب‌ها هم نمی‌خورد! بوی فلافل و سوسیس و کالباس مانده هم نباید باشد. بوی عجیب و ناراحت کننده‌ای است که به آن ور آب‌ها هم رسیده است به طوری که حتی آمده‌اند و سرک هم کشیده‌اند تا سر از ماجرا دربیاورند. اما اینجا کسی به روی خود نمی‌آورد چون دیگر به این بو عادت کرده اند. اما راستی این بوی چیست؟

لینکستان